logo dlaStudenta.pltopFundacje, organizacje

Jesteś tutaj:
 

2 kwietnia - Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu

środa, 27-03-2013 (10:12:22) | komentarze (0)


2 kwietnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2008r. Uznało ono autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS (więcej na www.un.org). Eksperci podkreślają, że autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i alarmują, że dzieci z autyzmem każdego roku będzie przybywać.

W Europie żyje 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tym zaburzeniem. Według Centers for Desease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywany jest u 1 dziecka na 88. W Wielkiej Brytanii, w której funkcjonuje jeden z najlepszych systemów pomocy osobom z autyzmem, na autyzm cierpi 1 osoba na 100. W Polsce mówi się o 1 przypadku na 300. Rozbieżność statystyk wynika z różnic w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.

Inicjatywa „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu” została wymyślona przez amerykańską organizację Autism Speaks, aby wzbudzić ciekawość i sprowokować odbiorców do rozmowy, w celu zwiększania świadomości społecznej dotyczącej autyzmu.

Celem inicjatywy jest, aby akcja obiegła cały świat. Dotychczas dotarła już do największych inwestorów i najbardziej znanych miast na świecie. 2 kwietnia 2012 w geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniły swoją iluminację tysiące budowli w ponad 600 miastach w 45 krajach,

W Polsce pod hasłem „Na niebiesko dla autyzmu" akcja jest celebrowana od 2011 roku. Wśród błękitnych obiektów, znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Spodek w Katowicach.

- Stadion Wrocław rozbłyśnie na niebiesko dla autyzmu w dniu 2 i 3 kwietnia 2013r,
- Portal „dlaStudenta” Wrocław również wesprze akcję – kampania Rectangle
- studenci SWPS we Wrocławiu – koło naukowe zadeklarowało własne pomysły
- 2 kwietnia – Radio Wrocław o godz. 11.00 spotkanie z inicjatorem wrocławskiej akcji

Można włączyć się do akcji poprzez:
- Rozsyłanie informacji o akcji-wydarzenie na fejsbuku
- Umieszczenie na zaprzyjaźnionych stronach „niebieskiej grafiki”
- Nie być zielonym w temacie autyzmu
- Akcje propagujące Światowy Dzień Wiedzy Na Temat Autyzmu – hepeningi, akcje charytatywne

Akcja „na niebiesko dla autyzmu”, jeśli będzie mieć szansę na coroczne zaistnienie w naszym Mieście, będzie doskonałym pretekstem medialnym do informowania o autyżmie i zwiększania wśród wrocławian wiedzy na temat tej problematyki.

Z nadzieją na wspólny sukces, licząc na życzliwość dla tej akcji, dziękujemy w imieniu własnym i zarządu Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu inicjatora akcji we Wrocławiu.

Tekst: Dolnośląskie Stowarzyszenie na rzecz Autyzmu

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama